2012.06.07. 12:52
Az irodalmi szavatossági idő a halállal kezdődik
A Pom-Pom, a Süsü, a Keménykalap és krumpliorr írója nem szerepelhet a Nemzeti alaptantervben, mivel még életben van. Hoffmann Rózsa, oktatásért felelős államtitkár Csukás István szomorúságát kifejező levelére azt válaszolta, nem lehet az alaptanterv része az az író, aki még köztünk él.
A csöppet sem szakmainak tűnő választ több okból is furcsának találhatjuk: egyrészről, miért szerepelt az eredeti változatban Csukás, ha a már említett alapelv érvényesült a tantervírás során is. A másik oldalról pedig − bár mindenki tisztában van a magyar irodalom tantárgy hatalmas, befejezhetetlen hosszúságú író-költő listájával −, az irodalomtanítás nagyon fontos része az ÉLŐirodalom megismertetése, tudatosítása. Parti Nagy, Tóth Krisztina, Kukorelly nagy népszerűségnek örvendhet a nagyobbak, Varró Dániel a kisebbek között. A gyerekeknek látni kell, hogy az irodalom AKTUÁLIS, hogy Petőfi nem azért írt a hazafiságról, mert hiánycikk volt a költészetben, hanem mert éppen egy forradalom közepében találta magát, hogy Balassi nem azért alkotott pár „vitézes verset”, hogy a neve mellett meglegyen 400 év múlva az „istenes, szerelmi, lovagi” költészet háromszög az irodalomkönyvekben, hanem mert benne élt a harcokban. Ehhez kell a kortárs költészet, mert az RÓLUNK is beszél. Megmutatja, hogy mindannyian a MOST-ban alkotunk.
Azt mondják, a jó irodalom mindig aktuális, ezért marad fenn évszázadokon át.
Nos, úgy tűnik, egyesek szerint a szavatossági idő a halállal kezdődik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.