Mégpedig nem a költségtérítéses képzés kivezetésével, hanem az állami helyek lassan történő felszámolásával állítja a kasszához a jövő értelmiségét a kormány konvergencia programja. Apelláta nincs: harmincezer hely lesz a jelenlegi 50-60 ezer helyett, a többi fizessen. Éljen a felsőoktatáshoz való jog, ne legyen munkanélküli fiatal, és fizessen a hülye, ha tanulni akar.
A Széll Kálmán Terv egyszer már rendesen beijesztett mindenkit, aztán kiderült, hogy csak véletlen baki volt az egész, félreértés, nincs veszélyben a fizetős képzés. Most pedig már biztosak is lehetünk benne, nincs veszélyben, nagy szerencsénkre, hiszen a többség számára csak a pénzen vett tudás lesz majd a választható út, ha diplomát szeretne. Az államilag finanszírozott helyeket ugyanis már a jövő évtől folyamatosan csökkentik, számuk 2013-tól majdnem a felére eshet a mostanihoz képest. Lesz harmincezer okos, aki ingyen tanulhat, és lesznek a többiek, akik, ha ragaszkodnak a felsőoktatáshoz, hát kifizetik. Az indoklás szerint csak így, a tanulólétszám csökkentésével fékezhető meg a túlzott munkanélküliség. Persze szó esik arról is, hogy változtatni kell a képzési szerkezet belső összetételén, javára a természettudományi és a műszaki pályának.
Állást foglalt Nagy Dávid, a HÖOK elnöke is, bár egyelőre még ő maga sem tudta eldönteni, hogy sírjon vagy nevessen a hír hallatán. Egyrészt üdvözli a programot, mert szerinte így a diákokat a piacképes képzések felé irányítanák, másrészt tart attól, hogy a hallgatói létszámcsökkenés hosszú távon a gazdaság teljesítményének romlásával jár.
Az már látszik, hogy mindenáron változtatni akar a kormány, és ezzel talán senki sem vitatkozik. Az viszont érthetetlen, hogy miért fejvesztve rántanak kardot, s húzzák meg a határokat. A bolognai rendszer lényege is az, hogy okosabb legyen a felsőoktatás felépítése: az érettségit követi az alapképzés, majd a munka. Az okosak meg mehetnek szépen mesterképzésre, s tanulhatnak tovább. Persze az igaz, hogy egyes szakokon több diplomást képeznek, mint kellene, de csak ezért meghúzni a teljes felsőoktatásban államilag finanszírozott helyek számát, enyhén szólva is kemény lépés. Mennyivel ésszerűbb lenne megadni a lehetőséget a fiataloknak - persze az eddigi követelményrendszert szem előtt tartva -, hogy diplomát szerezzenek, és csak a mesterképzésre jelentkezőket megválogatni. Oda már ne menjen mindenki, vagy ha igen, akkor fizessen érte. Az alapképzés után ugyanis már elhelyezkedhet az ember fia, ha meg nem talál munkát, mehet szakirányú továbbképzésre, igazodva a munkaerőpiac elvárásihoz…A kormány által kidolgozott Széll Kálmán Terv azonban nem gondolkodik, csak hadonászik ész nélkül, ahogy már megszokhattunk.