Az Egyesült Államokban minden ötödik általános iskolás gyerek fogyaszt koffeint naponta, üdítőitalok és édességek adalékanyagaként. A fő probléma, hogy a túl sok koffein ébren tartja őket éjszaka, így nappal az iskolában álmosak – derül ki a Murdoch Gyermekkutató Intézet munkatársai által készített tanulmányból.

Az álmos, alváshiánnyal küzdő gyermekek nagy aránya sajnos nemcsak az amerikai iskolákban aktuális kérdés. Már a hétévesek között sok kisdiákot látni, aki látszólag alig pihent az éjszaka, és a tanórákon az álmosságtól a szeménél sem lát tovább. A kisgyerekek szünetekben folytatott beszélgetéseibe belehallgatva pedig az ember gyorsan megtalálja a probléma legfőbb okát: a hétévesek nagy része ugyanis gyakran az esti (tíz után véget érő!) filmek tartalmát, az éppen futó valóságshow hőseinek legújabb kalandjait tárgyalja meg egymással. Lehet beszélni a túlterheltségről, a szülők jajszavát hangoztatni, hogy szegény mai gyerekek, többet kell tanulniuk, nehezebb az iskolatáskájuk és így tovább. Közben ennek a fele sem igaz. A mai gyerekeknek valóban sok mindenben nehezebb: például gyakran nem gondolkodnak a szüleik és nem teszik őket legkésőbb este nyolckor ágyba. Sőt, bármit megnézhetnek a tévében, szülői magyarázat, kontroll nélkül. A kisgyerek szép lassan hozzászokik a késői fekvéshez – nem csoda, hogy egy budapesti gimnáziumba besétálva ma megdöbbentően sok, energiaitallal járó-kelő diákot láthatunk az órák között. Öntik magukba a kávét, a kólát. Szóval az amerikai kutatás igazából nemcsak amerikai problémát fest elénk.

Nem egészséges túlnosztalgiázni, mert sosem igaz a kijelentés, hogy régen jobb volt. De azért még emlékszem, hogy mi teát vittünk a suliba, lekváros kenyeret ettünk, nyolckor már aludtunk, és talán az érettségi alatt került a képbe először a kávé, amiről sosem értettük addig, hogy a szüleink miért isszák minden reggel. Persze ma is vannak lekváros zsömlét, házi málnaszörpöt cipelő, korán fekvő gyerekek a padok mögött. Remélhetőleg minél többen.

A bejegyzés trackback címe:

https://szamarpad2014.blog.hu/api/trackback/id/tr584614739

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása