Betelt a pohár, eddig fejet hajtva tűrtek, de most gyülekeznek. Nem tetszésüket az új felsőoktatási törvénytervezet váltotta ki. Az, amelyik szerint legfeljebb csak kétszer lehetne felvenni egy tantárgyat, abból vizsgázni pedig szintén csak kétszer lehetne. Pofán köpték őket, most fogat vicsorgatnak: tüntetni készülnek, de vajon lesz-e elég vér a pucájukban?

 
 
Jött egy 41 oldalas dokumentum, és mindenki padlót fogott. Az ugyanis korlátozná a jelenlegi tantárgyfelvételi és vizsgázási feltételeket. A hallgatók főiskolás, egyetemi éveik alatt csak kétszer vehetnének fel egy tantárgyat, míg az abból kiírt vizsgának csak kétszer futhatnának neki. Kemény, főleg azok számára, akik nem készülnek rendesen, és közben szórja azokat is, akik nem odavalók. Ugyanis a felsőoktatási törvénytervezet azokat a hallgatókat, akik ezeknek a feltételeknek nem tudnak megfelelni, bizony hazaküldené. Értsd: nem folytathatják a tanulmányaikat. Továbbá a tervezet nem ismer tréfát, és kevesebb lehetőséget adna a hallgatóknak beleszólni a tanulmányi és vizsgaszabályzat, illetve a térítési és juttatási szabályzat összeállításába is. Változást jelentene a törvénytervezet elfogadása a felvételi menetében is, méghozzá csak két emelt szintű érettségivel lehetne jelentkezni a felsőoktatásba, aki meg nem nyer felvételt, az átirányítható lenne, vagyis mehetne más, azonos vagy rokon szakon képző felsőoktatási intézménybe.
Na pont ezeken a változásokon húzták fel magukat a hallgatók, és rohamtempóban kezdtek el szervezkedni az egyik közösségi oldalon. A törvény egyoldalú módosítása ellen több ezren tiltakoznak a neten keresztül. Sejthető azonban, hogy még nagyobb tömeg lesz, akinek szintén nem fog tetszeni az új tervezet, amely konkrétan ki akarja szórni a hülyéket, és gyorsabb diplomaszerzést kíván elérni a hallgatók körében. Legalábbis ezzel indokolja a változtatási szándékot az egyik oldal, míg a másik a statisztikára hivatkozik: vajon tényleg a diákok tehetnek arról, ha egy szakot a többség is csak plusz évek rááldozásával tudja elvégezni?!
Persze a hallgatóknak nem tetszik a változás - eddig jól megvoltak: elüdültek az egyetemen több évig is. Igen, ott akarnak lenni a fontosabb döntések meghozatalánál, mert úgy érzik, ha kihagyják őket, az csak a színvonal esését jelentené. Úgy gondolják, hogy ha megszabják, hányszor vehetnek fel egy tárgyat, és hányszor vizsgázhatnak belőle, akkor az oktatók inkább kevesebbet buktatnak, csak ne üresedjenek ki az előadók. Igazuk is van, meg nem is. Mert így meg a hülyék melegedőhelye a legtöbb intézmény, vagyis a színvonal így sincs a magasban.
De vajon mernek-e tényleg hangot adni véleményüknek, kiállni magukért, és azt mondani, hogy gyertek és üljünk le, beszéljünk csak meg ezt a tervezetet: gondoljuk át, hogy mi lenne a legjobb. Vagy belefullad a kezdeményes az online kiabálás burkába, és tűrnek, beletörődnek a sorsukba.

A bejegyzés trackback címe:

https://szamarpad2014.blog.hu/api/trackback/id/tr462397035

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

miriamele · http://epreskert.blog.hu 2010.10.25. 11:41:34

Szerintem, az utóbbi. Azaz, nem fog túljutni a névtelen kiabáláson. Ez a legnagyobb baj, szerintem.

lilly.alien 2010.10.25. 13:27:10

@miriamele:

A legnagyobb baj inkább az, hogy a pénz fejében mindenkit beengednek főiskolákra, egyetemekre. Elég nagy százalékban bekerülnek olyanok is, akik tesznek az egészre, és gyorsan valami vacak diplomához akarnak jutni, és kettesekkel, meg tárgyanként 2-3-os újrafelvétellel végigcsúsznak a főiskolán, egyetemen. Nem tudom, hogy min kell háborogni?

Igen, támogatom, mert a felsőoktatásnak szűrni kell(ene). Léhűtő tökfejeknek nincs helyük ott. Azt se felejtse már el senki, hogy nem ingyen tanulnak. Minden államilag finanszírozott hallgatót adófizetők tartanak fenn. Szigorítsák a tárgyfelvételt. Szórják ki a hülyéket.

Arról nem is beszélve, hogy minek ennyi főiskola, egyetem? Elavult, színvonaltalan oktatás zajlik mindenhol, és mindenki baromira döngeti a mellét, hogy csak itt, így meg úgy. Nem igaz! A diplomagyárak pocsék tudást adnak át. A munkaerőpiac meg nem tud mit kezdeni velük.

stb. stb. stb.

lilly.alien 2010.10.25. 13:30:37

@Bors Világfiak:

Ha "tényleg akkora a közfelháborodás", akkor miért csak 300-an támogatják a felhívást? Évi 90 ezer reménykedő diplomással számolva ez édeskevés.

Be kell zárni a diplomagyárakat, szigorítani kell a felsőoktatást, és vissza a tandíjjal! Ami ingyen van, az nem ösztönöz, amiért fizetsz, az annál inkább!

vtomi01 2010.10.25. 13:57:00

Én, mint egyetemi hallgató szintén teljesen egyetértek a módosítással. Nekem sem tetszik,hogy egyesek nulla tudással ugyanazt a diplomát megkapják, mint akik becsülettel végigtanulták az egyetemi éveiket. A tandíjjal viszont nem lépne előre az ügy. Annyit lehet vele elérni,hogy a gazdag családok gyerekei fognak csak egyetemre járni. Én pl. biztos nem tudnám kifizetni a féléveket. Sokan anélkül is egy csomó diákhitelt kell, hogy felvegyenek például az albérlet miatt.

huncros 2010.10.25. 14:52:09

Az a gond, hogy marhára kevertek dolgokat.

"Nekem sem tetszik,hogy egyesek nulla tudással ugyanazt a diplomát megkapják, mint akik becsülettel végigtanulták az egyetemi éveiket"

Ezt el is hiszem, csak a törvény marhára nem erről szól. Ugyanis diplomát csak az kap, aki átmegy a vizsgákon. Ez a törvény pedig nem ezeket szűri. Tehát azokon a szakokon, ahol eddig is minden félig retardált átment, és diplomát kapott, ott ez a törvény semmilyen megszorítást nem ad.
Ahol ad, az azok a szakok, amiken van követelmény. Ahol, ha valaki akár 7év alatt végezte el az 5éves szakot, azt is felszívta a munkaerő piac, mert a mögött a diploma mögött volt egy garantált tudás és teljesítmény, amire nem képes minden hülye. Tehát az államnak megérte ilyen embereket képeznie. Eddig legalábbis. Aztán az egyetemnek sem érdeke, hogy mondjuk a hallgató szakiránya szempontjából tölteléktárgyak miatt rúgja ki a hallgatói egy jó részét, tehát várhatóan pont a nehezebb szakoknál csökken ezáltal a követelmény.

A felsőoktatásban nem azok jelentik a nagy gondot, akik csúszkálnak, mert azok úgyis megfizetik a csúszkálásukat: tárgy újrafelvételért általában valamilyen módon úgyis fizetni kell (vagy az újrafelvételnél, vagy a nem teljesített kredit után), UV lehetőségért dettó. Aki nem képes haladni az egyetemen, az úgyis kifogy az államilag támogatott félévekből, vagy ha tényleg annyira gyengén muzsikál, hogy alig teljesít kreditet, akkor már előtte kirakják az állami finanszírozásból.

A bajt azok a tömegek jelentik, akik átmennek, diplomát szereznek, és tudásuk meg 0. Erre a problémára a törvény semmi megoldást nem ad, sőt inkább ront a helyzeten.

A cél az lenne, hogy minden szakon a vizsgákon tényleg csak azok menjenek át, akik megfelelően tudják az anyagot. A törvény nem ebbe az irányba mutat.

Bors Világfiak 2010.10.25. 15:24:53

bocsi hirtelen ezt találtam

Orwen · http://orwen.atw.hu/ 2010.10.25. 15:31:15

@Bors Világfiak: Elnézést, ha bántó volt a szóhasználat, nem feléd irányult a dolog.
süti beállítások módosítása