A Nyugat röhög rajtunk, hogy köpködünk, nyáltól fröcsögve mutogatunk rektoraink fizetése miatt, miközben nettójuk még így is szerény zsebpénz a külföldi rektorok bére mellett. Persze, hogy kiverte nálunk a biztosítékot az első hallásra többmilliós fizetés. Most meg tátott szájjal figyelünk, mert kiderült, hogy nyugaton az egyetemi vezetők tízszer ennyit is zsebre tesznek. Itthon a miniszterelnök négymillió forintos havi bérét egy rektor fizetése sem üti meg, Angliában azonban 80 rektor is jobban keresett márciusban, mint Gordon Brown.

 
Két gondolat erejéig azonban érdemes visszatérni az itthoni fröcsögésre: elsősorban a biztosítékot az csapta ki, hogy teljesen fölöslegesen húzták a magyar nép idegeit a rektorok. Talán senkit sem érdekelt volna a bérük, ha az információkat nem tartják vissza, de így már mindenki tudni akart fizetésük méretéről, miközben a média a lehető legtöbb bőrt húzta le a témáról. A rektorok pedig szó mi szó, ezzel a viselkedéssel csak a bicskát nyitogatták legtöbbünk zsebében. Biztos vagyok benne, ha elsőre megmondják, hümmögünk egyet, és kész. Most viszont továbbgördült az ügy, jelzem, hogy még mindig hálás téma a rektorok fizetése. Jelenleg azért, mert az itthoni rektori béreket összehasonlítva más országok egyetemi vezetőinek keresetével, a hazaiak fizetése nevetségesen alacsony. Persze, ez a tézis meg is fordítható: nem itthon kevesek azok, hanem ott túlzottan magasak. Összehasonlításképpen Amerikában az átlagos rektori fizetés négy-ötszázezer dollár(!) havonta, ami a jelenlegi árfolyammal számolva hét és fél millió forintnak felel meg. És ez csak a középmezőnybeli bér, közel sem a legmagasabb rektori fizetés. Nálunk a legmagasabb is csak 3 millió 487 ezer forint, persze bruttóban. A bili természetesen a tengerentúlon is kiborult a csillagászati összegek miatt, de ott nem titkolóztak, csupán szépen okosan megmagyarázták, hogy a rektoroknak ez jár. Mi pedig figyelünk, már nem fröcsögünk, hiszen a legjobban kereső amerikai rektor – két évvel ezelőtti adatok szerint – az Ohio State University vezetője volt 1 millió 346 ezer dolláros jövedelmével. Igen havonta, és igen, ez átszámolva 22 millió 433 ezer forintot jelent. A nálunk listavezető Szabó Gábor (Szegedi Tudományegyetem) bizony elbújhat mögötte bérével, hatodannyit keres, mint tengerentúli kollégája.
Ám a példa kedvéért nézzük meg a brit rektorok fizetését is. Márciusban a brit Guardian közölt egy cikket, melyben kiderült, hogy Angliában 80 rektor is jobban keres, mint a miniszterelnök. Ott a legjobban fizetett egyetemi vezető 474 ezer fontot keres évente, ami nagyjából havi 13 millió forintos fizetésnek felel meg.
Nyilván zongorázhatunk a számokkal, példálózhatunk nyugattal, és az ottani rektori bérekkel, lehetünk nemzetközi viszonylatban lejjebb, de a rektorok idehaza még mindig jól keresnek. Igaz, a miniszterelnök négymillió forintos havi bérét itthon egy rektor fizetése sem üti meg.
 

A bejegyzés trackback címe:

https://szamarpad2014.blog.hu/api/trackback/id/tr652115924

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tanbácsi 2010.06.28. 17:46:40

Az a gond, hogy az összehasnlítási alap téves: a miniszterelnök "csak" 1,4 milliót keres. Ezt jó pár rektor nálunk is előzi.
Az igazán érdekes adatot persze az oktatói bérekkel való összehasonlítás adna. Nálunk elsősorban ez okozza a felháborodást, na meg persze az indokolatlan titkolózás.

miriamele · http://epreskert.blog.hu 2010.06.29. 13:27:11

Minden fizetésen rajta kuruttyol a bányászbéka. Annak idején az EU csatlakozás egyik feltétele lett volna a bérek az uniós bérekhez való közelítése, aztán jól elmaradt. Úgy tűnik marad még mindig.

deffooe 2010.06.30. 11:00:49

@Tanbácsi: A következő alapján írtam a miniszterelnöki fizetésről: „az államfő és a miniszterelnök azonos összegű fizetést kap, ez a miniszteri alapilletmény két és félszerese. A miniszter alapilletménye pedig a köztisztviselői illetményalap 15,6-szorosa. Ez mintegy 1,6 millió forint.” Szerintem itt a szövegből az olvasható ki, hogy az 1,6 millió a miniszteri bér, ebből pedig az következik, hogy négymilliót keres a miniszterelnök. De lehet, hogy rontottak és helytelenek a számok, vagy a megfogalmazás hibás, és az 1,6 millió a miniszterelnöki bért jelenti. Viszont akkor a miniszterek kapnának keveset…
süti beállítások módosítása